תיק תיעוד


על פי הנחיות מנהל התכנון תיק תיעוד הוא "מסמך מפורט, ובו מכלול המידע ההיסטורי-תרבותי והאדריכלי בנוגע לאתר, החל מהרמה הכללית ועד לפרטי הבניין, פירוט חומרים, טכנולוגיות בניה וכד'".

מה כולל תיק תיעוד?

כל שינוי או הריסה במבנה לשימור מחייב הכנת תיק תיעוד. על התיק להכיל מידע היסטורי-תרבותי ואדריכלי בנוגע לאתר ולמבנה ובכלל זה פירוט חומרים, טכנולוגיות בנייה, פרטי בניין, מידע משפטי אודות הבעלות על הבניין, מידע תכנוני וכל מידע הכרחי נוסף, וזאת לאחר ביצוע מחקר מקיף ומעמיק. תיעוד ההיסטוריה של המבנה הכרחי ומיועד לשימושו של המתכנן החל משלבי התכנון, דרך האישור במוסדות השונים וכלה בביצוע, הפיקוח ומתן תעודת הגמר.

 • היסטוריית המבנה – מי התגורר במבנה, האם אירע בו אירוע היסטורי ובכלל- מה החשיבות ההיסטורית של הבניין.
 • אדריכלות – מי האדריכל? האם הוא מפורסם בפרמטרים מסוימים או באופן כללי? מהו סגנון הבנייה? מדוע תוכנן הבניין בסגנון הזה והאם יש לכך חשיבות? הסבר אודות הסגנון האדריכלי וההיסטוריה שלו.
 • טכנולוגיות וחומרי בניה – מהן טכנולוגיות הבניה? באיזה חומרים השתמשו? האם השתמשו בטכנולוגיות מיוחדות? מה ההיסטוריה של טכנולוגיה זו ומתי היא הובאה ארצה?
 • מידע תכנוני היסטורי
 • מידע משפטי – הזכויות בנכס היום ובעבר.
 • ממצאים היסטוריים – תמונות ותצ"אות המלמדות על נראות הבניין במקור, כנקודת מוצא לשימורו.
 • תכניות – תכניות אדריכליות ומסמכי היתר היסטוריים ועכשווים.
 • המלצה – האם הבניין ראוי לשימור ומדוע.

שמר מספקת שירותי הכנת תיק תיעוד, על כל חלקיו: הטכני, תכנוני, אדריכלי , משפטי וההיסטורי-תרבותי.  כמומחית לשימור, הבקיאה בקריאת תכניות, והמכירה מלפני ומלפנים את ההיסטוריה של א"י, ההיסטוריה של האדריכלות בא"י, היסטוריה של הטכנולוגיות הבניה וחומרי הבניה בא"י במהלך כל התקופות, וכמובן שכמי שאמונה על ביצוע מחקר היסטורי מקיף, יוצג על ידי שמר תיק תיעוד מקיף ומעמיק.

"דור מחדש ויוצר איננו זורק אל סל האשפה את ירושת הדורות"

-ברל כצנלסון-

בעל מבנה לשימור או יזם? יש לך שאלה?

מעוניין למקסם את פוטנציאל המבנה? נשמח לשמוע על פרויקט השימור שלך- צור קשר לקבלת ייעוץ

  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.